HC Genius Sighetu Marmatiei învingătoare la prima ediţie a Cupei „Phoenix”

De
In Diverse

Ediţia inaugurală a Cupei „Phoenix” la handbal feminin a avut loc în sala de sport din Baia Sprie şi s-a desfăşurat pe două categorii de vârstă, minihanbal şi junioare IV. Ambele turnee au fost câştigate de echipele clubului HC Genius Sighetu Marmaţiei, antrenate de fosta jucătoare băimăreană Cornelia Lucaci.

Finala turneului de minihandbal s-a disputat între HC Genius Sighetu Marmaţiei şi CS Phoenix Baia Sprie (antrenor Horia Crişan). Victoria a revenit sighetencelor cu 10-8 (5-4). În meciul pentru locurile 3-4 CSŞ nr. 2 Baia Mare (antrenor Rodica Făcăoaru) a învins CS Phoenix Baia Mare (antrenor Dumitru Sechel) cu 12-5 (6-2).

La junioare IV, în meciul decisiv pentru stabilirea câştigătoarei HC Genius Sighetu Marmaţiei a învins cu 17-13 (9-6) echipa CS Phoenix Baia Mare (antrenor Ana Nicoară).

Festivitatea de premiere a fost oficiată de primarul oraşului Baia Sprie, Dorin Paşca.