Debut cu victorie la turneul semifinal

De
In Junioare III

CS Phoenix Baia Mare a câştigat, cu 32-30 (19-15), primul meci disputat împotriva echipei LPS Focşani, la Craiova, în grupa a IV-a a turneului semifinal 1 al Campionatului naţional de Junioare III.

După un început de joc echilibrat (5-5- în minutul 11 şi 9-8 în minutul 15) echipa băimăreană s-a desprins la o diferenţă de 6 goluri spre finalul primei reprize (19-13 în minutul 22) în special datorită unor reuşite pe contraatac.

LPS Focşani a revenit spectaculos în repriza secundă şi a egalat la 24 în minutul 41). Au urmat însă 4 goluri consecutive marcate de CS Phoenix şi diferenţa a fost una liniştitoare până la finalul jocului, băimărencele fiind mai exacte la finalizare.

După un joc în care tracul şi emoţiile începutului de turneu au pus stăpânire pe junioarele noastre urmează meciul cu echipa gazdă, HCM Craiova, echipă care a învins în prima etapă cu 30-28 pe LPS Suceava.

CS Phoenix Baia Mare – LPS Focşani 32-30 (19-15)
Sala de sport “Ion Constantinescu” din Craiova.
Arbitri: Ninel Costache(Bucureşti) şi Vasile Adrian (Prahova).

CS Phoenix: Ţiple, K. Pop – Borş 9, D. Trantea 7, Lazăr 4, Petrescu 3, Groza 2, Groşan 2, Mădăras 2, Zaha 2, Todorca 1, A. Pop, Manolache, Vardai, Igel, Opriş. Antrenor: Magdalena Kovacs.
LPS Focşani: Smău, Mirodonie – Prescură 8, Oprea 6, Otvos 5, Pavel 5, Chirică 3, Cotea 2, Ivan 1, Măciucă, Olteanu, Ene, Cosma, Niculiţă. Antrenor: Doina Ene.

Aruncări de la 7 m: 6-2 (transformate 4-2).
Minute de eliminare: 4-4.