CS Phoenix şi-a asigurat primul loc în turneul semifinal

De
In Junioare III

Cu o etapă înainte de încheierea turneului semifinal 1 de la Craiova junioarele III de la CS Phoenix Baia Mare şi-au asigurat deja calificarea pentru faza următoare de pe primul loc al clasamentului grupei a IV-a. Echipa antrenată de Magda Kovacs a obţinut a patra victorie consecutivă, scor 27-19 (13-11), cu CSŞ Târgovişte.

Cu toate că înregistrase numai înfrângeri până la acest joc CSŞ Târgovişte a jucat cu multă ambiţie împotriva echipei băimărene, care s-a văzut condusă pe parcursul primei reprize: 6-7 (15’) şi 9-10 (18’). CS Phoenix s-a trezit însă la timp, a preluat conducerea până la pauză şi s-a desprins decisiv în repriza secundă: 18-17 (36’), 24-17 (46’), 26-18 (48’).

Aşa cum ne-a obişnuit deja, antrenoarea băimăreană a rulat întregul efectiv deplasat la acest turneu. CS Phoenix va juca în ultima zi a competiţiei cu LPS Suceava, însă indiferent de rezultatul acestui meci va termina pe primul loc în grupă.

CS Phoenix – CSŞ Târgovişte 27-19 (13-11)
Sala sporturilor „Ion Constantinescu” – circa 100 spectatori.
Arbitri: Ninel Costache (Bucureşti) şi Adrian Vasile (Prahova).
Delegat FRH: Emilian Teodorescu (Prahova).

CS Phoenix: Ţiple, K. Pop – Borş 9, D. Trantea 5, Lazăr 4, Petrescu 3, Groza 1, Groşan 1, Mădăras 1, Igel 1, Todorca 1, Vardai 1, Zaha, A. Pop, Opriş, Manolache. Antrenor: Magdalena Kovacs.
CSŞ Târgovişte: Mijoiu – M. Stan 6, Gînju 4, Petre 3, Zidăroiu 3, Petrea 2, Breahnă 1, Dragomir, Grigorescu, Anghel, Jaravete, E. Marin, Andreescu. Antrenor: A. Apostol.

Aruncări de la 7 m: 4-2 (transformate 3-0).
Minute de eliminare: 4-10.