Trei meciuri, trei victorii

De
In Junioare III

CS Phoenix Baia Mare a câştigat cu 30-27 (16-11) meciul cu CSŞ Mediaş din etapa a III-a a turneului semifinal de junioare III de la Craiova. Este a treia victorie consecutivă a sportivelor pregătite de Magda Kovacs, care mai au de jucat două meciuri la această competiţie, sâmbătă cu CSŞ Târgovişte şi duminică cu LPS Suceava.

Cele două echipe erau neînvinse înaintea acestui meci şi conform aşteptărilor se părea că vom asista la un joc echilibrat. N-a fost însă aşa pentru că CS Phoenix a condus permanent şi a câştigat mai uşor decât o arată rezultatul final.

După doar 12 minute scorul era 9-4, apoi diferenţa a crescut la 7 goluri în favoarea băimărencelor (15-8 în minutul 20).

Diferenţa maximă s-a consemnat cu 6 minute înainte de final când tabela de marcaj indica 29-20. Din acest moment au intrat pe teren jucătoarele de rezervă şi avantajul a scăzut dar CS Phoenix n-a avut nici o emoţie să obţină a treia victorie.

CS Phoenix – CSŞ Mediaş 30-27 (16-11)
Sala sporturilor “Ion Constantinescu” din Craiova – 100 de spectator.
Arbitri: Alexandru Niţişor (Vâlcea) şi Alin Stamatoiu (Bucureşti).
Delegat FRH: Emilian Teodorescu (Prahova).

CS Phoenix: Ţiple, K. Pop – O. Borş 7, Todorca 4, Petrescu 4, Lazăr 4, Mădăras 3, Groşan 2, Groza 2, D. Trantea 2, Igel 1, Vardai 1, A. Pop, Opriş, Manolache, Zaha. Antrenor Magdalena Kovacs.
CSŞ Mediaş: Caraonov, Benchea – Câmpean 7, Jiga 6, Nicoară 5, Muntean 4, Roman 2, Tudor 1, Hăşmăşan 1, Duma 1, Popescu, Al. Borş. Antrenor  Maria Cândea.

Aruncări de la 7 m: 4-5 (transformate 3-5).
Minute de eliminare: 6-8.