Start cu victorie pentru junioarele antrenate de Magda Kovacs

De
In Junioare III

CS Phoenix Baia Mare a învins cu 34-28 (18-17) pe CS Olimpic Tg. Mureş în primul meci disputat la Cisnădie în grupa B a turneului semifinal 2 al Campionatului naţional de junioare III.

Debutul meciului a aparţinut echipei mureşene, care a condus până la jumătatea  primei reprize: 4-8 (9’), 7-10 (12’), 10-12 (15’). Din acest moment fetele antrenate de Magda Kovacs şi-au reglat tirul în atac şi după ce au egalat în minutul 16 (12-12) au preluat conducerea şi nu au mai cedat-o până la final.

Tabela de marcaj a indicat ultima dată rezultat de egalitate în minutul 34 (22-22). Finalul a aparţinut clar echipei CS Phoenix care s-a desprins decisiv la 6 goluri diferenţă, avantaj care s-a consemnat şi la finalul partidei, 34-28.

Remarcabilă evoluţia întregii echipe băimărene, pentru care trei dintre jucătoare au înscris 25 de goluri din totalul de 34: Oana Borş 11, Daria Trantea 7 şi Oana Petrescu 7.

CS Phoenix – CS Olimpic Tg. Mureş 34-28 (18-17)
Sala sporturilor “Măgura” din Cisnădie – circa 150 spectatori.
Arbitri: Bogdan Ciobea (Argeş) şi Bogdan Dordea (Sibiu).
Delegat FRH: Gabriel Tomescu (Bucureşti).

CS Phoenix: Ţiple, B. Verdeş, K. Pop – Borş 11, D. Trantea 7, Petrescu 7, Lazăr 5, Zaha 2, Todorca 1, Groşan 1, Mădăras, Groza, Şimonca, Igel, Vardai. Antrenor: Magdalena Kovacs.
CS Olimpic: Suciu, Hodor, Bejan – Farcaş 8, Gavrilă 5, Lăcătuş 4, Şerban 4, Kiss 3, Mureşan 1, Tîrnăvean 1, I. Postelnicu 1, M. Postelnicu 1, Dima, Munican, Căliman. Antrenor: Mihaela Evi şi Claudiu Evi.

Aruncări de la 7 m: 7-4 (transformate 6-2).
Minute de eliminare: 2-2.